Stowarzyszenie Pisarzy Polskich

Oddział Kraków
image
image

12.06.2016

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej

Tegorocznymi laureatami Nagrody im. Wisławy Szymborskiej został Jakub Kornhauser za „Drożdżownię” i Uroš Zupan za „Niespieszną żeglugę”. Razem ze słoweńskim poetą Urosem Zupanem nagrodzeni zostali tłumacze jego wierszy na język polski – członkowie Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oddział Kraków:  Miłosz Biedrzycki i Katarina Salamun-Biedrzycka.

GRATULUJEMY!

 

13.05.2016

Orfeusz – Nagroda Poetycka

Aż dwoje z naszych członków – Józef Baran z tomikiem Szczęście w czapce niewidce i 99 nowych wierszy, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań oraz  Jadwiga Malina z tomikiem TU, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Kraków, Kraków 2015 znalazło się pośród 20 nominowanych do Nagrody Poetyckiej Orfeusz! Gratulujemy!

Więcej informacji na stronie Nagrody Orfeusz

 

2.05.2016

Poezja i gwiazdy w Jamie Michalika

W dniu 21 czerwca (wtorek) odbędzie się tradycyjne spotkanie poetyckie w Jamie Michalika. W tym roku temat spotkania to „mój wybrany wiersz”.  Podczas prezentacji autor będzie proszony o krótkie uzasadnienie, dlaczego właśnie ten utwór został przez niego wybrany.
Prosimy nadsyłać po jednym wierszu do końca maja na adres biurowy: biuro@sppkrakow.pl
Spotkanie poprowadzą: Beata Szymańska i Elżbieta Wojnarowska

 

30.11.2015

Stanisław Jerzy Kuliś Mecenasem Kultury Krakowa 2014

Tytuł Mecenasa Kultury Krakowa 2014 i złotą statuetkę z rąk Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego w kategorii Sponsor, za najciekawszą formę i efektywność mecenatu, otrzymał nasz członek honorowy Stanisław Jerzy Kuliś i jego Kawiarnia Jama Michalika!

ZDJĘCIE


8.11.2015

XVI Ogólnopolski Festiwal Dzieci i Młodzieży „Tęczowe Piosenki Jana Wojdaka”

W niedzielę odbył się galowy koncert finałowy Festiwalu „Tęczowe Piosenki Jana Wojdaka”, na który Stowarzyszenie Pisarzy Polskich oddział w Krakowie przekazało książki dla laureatów. Więcej informacji na stronie festiwalu: TĘCZOWE PIOSENKI.
ZDJĘCIA


14.10.2015

Jubileusz Stanisława M. Jankowskiego

Dnia 14 października w Bibliotece Jagiellońskiej miał miejsce jubileusz Stanisława M. Jankowskiego. Gratulacje jubilatowi złożył prezes oddziału krakowskiego SPP, Michał Zabłocki. ZDJĘCIA

Stanisław Maria Jankowski (1945). Absolwent historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, jako publicysta debiutował w 1965 roku. Współpracownik prasy polonijnej m.in. „Nowego Dziennika” w Nowym Jorku. Autor kilku tysięcy publikacji na łamach prasy krajowej i zagranicznej oraz scenariuszy słuchowisk radiowych i filmów dokumentalnych. Napisał ponad dwadzieścia książek, przygotował wiele wystaw historyczno-dokumentalnych, poświęconych Armii Krajowej i zbrodni katyńskiej m.in. w Nowym Jorku, Londynie, Paryżu, Bostonie, Florencji, Budapeszcie, Moskwie, Krakowie, Lublinie, Warszawie, Lwowie. Przez wiele lat redaktor „Biuletynu katyńskiego”. Autor licznych referatów naukowych dot. historii Polski XX wieku. Konsultant historyczny filmu „Katyń” Andrzeja Wajdy. Za upowszechnianie prawdy o zbrodni katyńskiej odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

14.10.2015

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich na Międzynarodowych Targach Książki!

Wszystkich miłośników dobrej literatury serdecznie zapraszamy do odwiedzin stoiska wydawnictwa Czuły Barbarzyńca Press (D21) podczas 19 Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, które kolejny raz odbędą się w Hali EXPO przy ulicy Galicyjskiej 9.

Katarzyna Grzesiak i Jadwiga Malina podpisywać będą premierowe książki Krakowskiej Biblioteki Stowarzyszenia Pisarzy Polskich:

13.00-14.00 Katarzyna Grzesiak podpisuje swój nowy tomik poetycki WZAJEMNOŚĆ, ukazujący się w serii Krakowskiej Biblioteki SPP

14.00-15.00 Jadwiga Malina podpisuje swój nowy tomik poetycki TU, ukazujący się w serii Krakowskiej Biblioteki SPP

 

23.09.2015

Wnioski o zapomogę

Fundacja Wisławy Szymborskiej informuje, że 31 października 2015 upływa termin składania wniosków o zapomogę, przyznawaną pisarzom i tłumaczom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej.

O pomoc finansową w ramach Funduszu Zapomogowego, stworzonego przez Fundację Wisławy Szymborskiej, mogą się starać pisarze i tłumacze literatury, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Zapomoga przyznawana jest od 2013 roku, dwa razy w ciągu roku – wiosną i jesienią przez Komisję Zapomogową, w skład której wchodzą: Teresa Walas – przewodnicząca, Ireneusz Kania, Bożena Ptak, Iwona Smolka, Jan Strządała, Beata Szymańska.

Wsparcie finansowe przyznawane jest na wniosek samego zainteresowanego (pisarza czy tłumacza literatury) lub SPP, Pen-Clubu, Instytutu Książki, innych związków zrzeszających ludzi pióra oraz organizacji działających na rzecz środowiska literackiego lub translatorskiego.

Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające potrzebę uzyskania zapomogi. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Fundacji:
http://www.szymborska.org.pl/fundusz-pomocy.html

Zapomoga może zostać przyznana danej osobie raz na trzy lata.

Fundusz Zapomogowy Fundacja założyła na mocy testamentu pozostawionego przez Wisławę Szymborską. Fundusz jest zasilany z corocznych odpisów z dochodów Fundacji z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w roku poprzedzającym dokonanie danego odpisu oraz darowizn przekazanych na ten cel.

 

16.09.2015

Ruszyła rekrutacja do STUDIUM LITERACKO-ARTYSTYCZNEGO UJ!

CHCESZ UCZYĆ SIĘ OD NAJLEPSZYCH?

Zapisz się do SZKOŁY PISARZY, działającej od 21 lat na najstarszym polskim uniwersytecie, na najlepszej na świecie Polonistyce (I miejsce w rankingu), najstarszej i najlepszej Szkoły Pisarzy w Polsce!

Nie ma znaczenia, ile masz lat! Nie ma znaczenia, gdzie mieszkasz. Przyjeżdżali do nas słuchacze ze wszystkich miejsc w Polsce, a nawet z zagranicy (Wiedeń, Bruksela).

Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego ogłasza nabór do
PIERWSZEJ W POLSCE SZKOŁY PISARZY, istniejącej od 1994 roku (!),
dwuletniego podyplomowego, prestiżowego
STUDIUM LITERACKO-ARTYSTYCZNEGO UJ
Studia są płatne, przeznaczone dla osób utalentowanych literacko, po licencjacie lub magisterium. Nie ma ograniczeń wiekowych.
Program studiów obejmuje zajęcia warsztatowe (m.in. warsztaty poetyckie, prozatorskie, dramaturgiczne, scenopisarskie, gatunki niefikcjonalne) oraz cykle wykładów z zakresu literatury, filmu, teatru itp. Zajęcia prowadzą wybitni poeci, prozaicy i krytycy.
Do formularza osobowego i biogramu prosimy o dołączenie (w 3 egzemplarzach) 5-10 stron tekstu literackiego (proza, wiersze, dramat, reportaż), a także listu motywacyjnego.
Zgłoszenia przyjmuje (do 20 września br.) sekretariat studiów podyplomowych Wydziału Polonistyki UJ,
ul. Gołębia 16, p. 44, tel. 12/663 13 23; mail: renata.pinkowska@uj.edu.pl

Informacje na stronie: http://www.sla.polonistyka.uj.edu.pl/
http://www.podyplomowe.uj.edu.pl/wydzial-polonistyki…

https://www.facebook.com/sla.uj.krakow

 

7.08.2015

Ogólnopolski Konkurs Poetycki pt. „Recepta na wiersz”

Serdecznie zachęcamy Państwa w imieniu Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego do wzięcia udziału w organizowanym przez nas ogólnopolskim konkursie poetyckim pt. „Recepta na wiersz”, z pula nagród w wysokości 12.500 złotych.

I NAGRODA – 5000 PLN

II NAGRODA – 3500 PLN

III NAGRODA – 2000 PLN

i cztery wyróżnienia po 500 zł każde

 

Więcej informacji na stronie www.muzeumfarmacji.pl w zakładce „Konkurs poetycki”.

 

9.06.2015

Festiwal im. Zygmunta Haupta – KONKURS!

Z radością informujemy, że w dniach 18-27 września 2015 w Gorlicach i pobliskim Szymbarku odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu im. Zygmunta Haupta. Festiwalowi towarzyszy konkurs literacki adresowany do osób przed debiutem wydawniczym.

Festiwal stanowi wspólną inicjatywę osób i instytucji, którym bliski jest cel promocji twórczości Zygmunta Haupta, największego z niesłusznie zapomnianych polskich pisarzy. Inicjatorem wydarzenia jest Andrzej Stasiuk, który objął funkcję Dyrektora Artystycznego Festiwalu.

Do konkursu przyjmowane są opowiadania nieprzekraczające 15 stron znormalizowanego maszynopisu. Opowiadanie należy przesłać do 15 lipca 2015 na adres: konkurs@festiwalhaupta.pl. Temat konkursu brzmi „Kontramarka”, a jego rozszerzenie – wraz ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi zasad i przebiegu konkursu – znajduje się w regulaminie dostępnym do pobrania pod adresem: www.bit.ly/HAUPT-festiwal-KONKURS.

Nadesłane prace oceni Jury w składzie: Magdalena Budzińska, Darek Foks, Jarosław Klejnocki, Zofia Król. Jury wybierze jednego Laureata/Laureatkę. Nagrodę główną stanowi 5000 zł brutto oraz publikacja opowiadania na stronie internetowej festiwalu. Nagrodą dodatkową będzie publikacja opowiadania w miesięczniku „Twórczość”.

Zaplanowane wydarzenie ma dwa podstawowe cele. Pierwszym jest przywrócenie pamięci o wyjątkowym pisarzu, jakim był Zygmunt Haupt, przybliżenie odbiorcom jego sylwetki twórczej i życiorysu wraz z kontekstem historycznym jego czasów. Realizacji tego celu służyć będą spotkania tematyczne z udziałem badaczy twórczości patrona Festiwalu. Drugim celem wydarzenia jest udział w rozwoju polskiej sceny literackiej, promocja czytelnictwa i wartościowych zjawisk współczesnej literatury i sztuki. Podczas Festiwalu odbędzie się więc szereg spotkań z renomowanymi autorami i autorkami z Polski i Europy, a także koncerty i wydarzenia towarzyszące.

Na chwilę obecną swój udział w Festiwalu potwierdzili: syn pisarza Arthur Haupt, badacze i eksperci: dr Jarosław Klejnocki, dr Zofia Król, prof. Aleksander Madyda, dr hab. Andrzej Niewiadomski, dr Paweł Panas oraz autorzy: Jurij Andruchowycz (Ukraina), Darek Foks, Artur Daniel Liskowacki, Marian Pilot, Taras Prochaśko (Ukraina), Małgorzata Szejnert, Bohdan Zadura, Serhij Żadan (Ukraina).

Organizatorami Festiwalu im. Zygmunta Haupta są Akademickie Biuro Kultury i Sztuki Alma-Art, Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach, Urząd Miasta w Gorlicach i Wydawnictwo Czarne. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miasta w Gorlicach i Gminy Gorlice.

Więcej informacji o Festiwalu już wkrótce pod adresem www.festiwalhaupta.pl (strona w budowie).

27.05.2015
NOWY SPONSOR SPP
Pan Augustyn Roch wpłacił 2500 złotych na konto Stowarzyszenia, przez co stał się naszym sponsorem. Dziękujemy!
Zgodnie z deklaracją pana Augustyna Rocha, spodziewamy się regularnych wpłat w wysokości 4.000 złotych na kwartał.
Realizując terminowo swoje zapowiedzi, p. Augustyn Roch stałby się pierwszym stałym sponsorem SPP po Wisławie Szymborskiej!
To bardzo zaszczytny tytuł i zaszczytna funkcja, ale też i poważne zobowiązanie. Informacje o kolejnych wpłatach publikowane będą natychmiast na naszej stronie.
Liczymy na Pana, Panie Augustynie!
21.05.2015

GLORIA ARTIS

Z radością informujemy, że dnia 8 kwietnia Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska nadała Medale siedmiu członkom z krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich:
Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Józefowi Baranowi i Stanisławowi Stabrze
Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Gabrieli Matuszek, Krzysztofowi Lisowskiemu, Beacie Szymańskiej-Aleksandrowicz, Elżbiecie Zechenter -Spławińskiej oraz Adamowi Ziemianinowi.

GRATULUJEMY!!!
Informacje o dacie i miejscu wręczenia Medali poinformujemy wkrótce.
 

16.03.2015

PROMOCJA KSIĄŻKI GABRIELI MATUSZEK W BERLINIE
Dnia 20 marca br. o godz. 19.00 odbędzie się w Berlinie (Buchbund, Sanderstr. 8) promocja książki Gabrieli Matuszek “Maski i demony wczesnego modernizmu”.
Prowadzenie: Prof. dr Brigitta Helbig-Mischewski

 

2015.03.09

RYSZARD KRYNICKI LAUREATEM NAGRODY LITERACKIEJ IM. ZBIGNIEWA HERBERTA!

Laureatem tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta jest Ryszard Krynicki, wybitny polski poeta i tłumacz wierszy, współtwórca Wydawnictwa a5. Fundacja im. Zbigniewa Herberta ogłosiła nazwisko laureata na konferencji prasowej w poniedziałek, 9 marca. Biblioteka Narodowa jest Partnerem Nagrody.
Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 12 maja 2015 roku w Teatrze Polskim w Warszawie.

 

2015.01.20

„KONSULTANCI” ZGŁOSZENI DO NAGRÓD LITERACKICH
Książka „Konsultanci” Szczęsnego Wrońskiego z serii Krakowska Biblioteka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich została zgłoszona do konkursów literackich „Nike”, „Angelus”, „Gdynia”, „Krakowska Książka Miesiąca”.
Trzymamy kciuki i czekamy na wyniki!

 

2014. 12.17

NAGRODA IM. KRYSTYNY I CZESŁAWA BEDNARCZYKÓW PRZYZNANA!

Nagroda Poetycka im. Krystyny i Czesława Bednarczyków została przyznana ex aequo Krzysztofowi Lisowskiemu za tom Poematy i wiersze do czytania na głos, wydany przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, oraz Łukaszowi Nicpanowi za książkę poetycką Do czytającej list, wydaną przez warszawskie wydawnictwo Veda.

Uroczysta gala finałowa odbyła się 15 grudnia 2014 roku w Kamienicy Pod Gruszką. Werdykt ogłosił przewodniczący konkursowej kapituły, prof. Wojciech Ligęza, w obecności władz dziekańskich Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, przedstawicieli krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz zaproszonych gości. Wszyscy nominowani otrzymali zaprojektowane i wykonane przez Teresę Frodymę grafiki, inspirowane działalnością artystyczną państwa Bednarczyków, oraz pamiątkowe dyplomy. Zwycięzcy zaś dodatkowo nagrody pieniężne ufundowane ze środków finansowych przekazanych na ten cel Uniwersytetowi Jagiellońskiemu w zapisie testamentowym Krystyny Bednarczykowej.  Spuścizna archiwalna patronów Nagrody, twórców Oficyny Poetów i Malarzy – londyńskiego domu wydawniczego i drukarni, jednego z najciekawszych ośrodków kultury polskiej na emigracji – jest przechowywana, badana i udostępniana w Pracowni-Archiwum OPiM przy Wydziale Polonistyki UJ.

 

2014.12.08

NOMINACJE DO NAGRODY IM. KRYSTYNY I CZESŁAWA BEDNARCZYKÓW

W pierwszej edycji Konkursu o Nagrodę Poetycką im. Krystyny i Czesława Bednarczyków zorganizowanego przez Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz oddział krakowski
Stowarzyszenia Pisarzy Polskich jury w składzie: Beata Szymańska, Józef Baran, Janusz Gruchała, Wojciech Ligęza (przewodniczący) i Maciej Urbanowski nominowało cztery zbiory poezji:


Tadeusza Dąbrowskiego „Pomiędzy”, Wydawnictwo a5, Kraków 2013.
Małgorzaty Lebdy „Granica lasu”, Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Poznań 2013
Krzysztofa Lisowskiego „Poematy i wiersze do czytania na głos”, Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Poznań 2013
Łukasza Nicpana „Do czytającej list”, Wydawnictwo VEDA, Warszawa 2013.

Rozstrzygnięcie Konkursu odbędzie się w czasie uroczystego wieczoru w Klubie Dzienikarzy „Pod Gruszką” w Krakowie przy ul. Szczepańskiej 1, o godz. 18.00.

2014.10.09
Już jest! Telewizyjna relacja z gali XVI. JESIENI LITERACKIEJ „KRYNICA POEZJI”
> obejrzyj

 

2014.09.19
Wydział Polonistyki  Uniwersytetu Jagiellońskiego ogłasza nabór do  dwuletniego podyplomowego STUDIUM  LITERACKO-ARTYSTYCZNEGO, pierwszej w Polsce Szkoły Pisarzy (twórczego pisania), istniejącej od 1994 roku.
> szczegóły

 

2014.09.09
Mamy już dostęp do danych danych i będą one w trybie przyśpieszonym uzupełniane. Dziękujemy za cierpliwość!

 

2014.09.01
Zakończył się sezon wakacyjny, a my wciąż nie mamy kompletu danych i informacji na stronie. Przepraszamy! Mamy nadzieję na szybkie wyjście z kryzysu i odzyskanie wszystkich danych.