Stowarzyszenie Pisarzy Polskich

Oddział Kraków
image
image

STOWARZYSZENIE PISARZY POLSKICH ODDZIAŁ W KRAKOWIE

zaprasza na spotkanie z cyklu

Rozkręcamy Literacki Kraków:

Biserka RAJČIĆ

8 czerwca (czwartek) 2017, godz. 18:00

Salon Literacki SPP, ul. Kanonicza 7, KRAKÓW

Prowadzenie: Ewa Sonnenberg

 

 

Biserka Rajčić – serbska tłumaczka, mieszkanka Belgradu, najmocniej ze wszystkich zagranicznych miast związana jest z Krakowem. Tu, począwszy od 1969 roku, była kilkakrotnie na stypendium (ufundowanym przez jugosłowiańską Bibliotekę Narodową; następnie przez polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Fundację Popierania Nauki Kasa im. J. Mianowskiego; Stowarzyszenie Willa Decjusza).

W jej dorobku, liczącym ponad 1500 pozycji bibliograficznych, znajduje się ponad 70 książek z zakresu poezji, prozy, filozofii, teorii literatury, eseju i reportażu. Specjalizuje się w Młodej Polsce i modernizmie.

Była wielokrotnie gościem Domu Literatów na ul. Krupniczej w czasach jego świetności, czemu dawała świadectwa w esejach, wywiadach i książkach. Do Krakowa przyjechała na pierwsze stypendium (1969 rok) i wiele razy tu wracała.

Za swoją pracę Biserka Rajčić została uhonorowana:

  • orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej

  • nagrodą Jovana Maksimovića

  • nagrodą ZAIKS-u

  • nagrodą im. Stanisława Ignacego Witkiewicza za propagowanie polskiej kultury teatralnej na świecie

  • nagrodą Zbigniewa Dominiaka przyznawaną tłumaczom poezji polskiej na języki słowiańskie

  • W 2009, podczas obrad II Światowego Kongresu Tłumaczy Literatury Polskiej w Krakowie, została laureatką nagrody Transatlantyk przyznawanej najwybitniejszym tłumaczom i popularyzatorom literatury polskiej.
  • W roku 2016 została laureatem najważniejszej serbskiej nagrody literackiej, Vukova nagroda, za rok 2016 (Fundacja Vuka Karadžića, reformatora języka serbskiego), jako pierwszy tłumacz w historii nagrody, a zarazem literatury polskiej.

Jest członkiem Stowarzyszenia Tłumaczy Serbskich od 1967 roku, a w latach 1994 – 1998 była jego prezesem. Należy serbskiego PEN Clubu i do Stowarzyszenia Pisarzy Serbskich. Jest honorowym członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.