Leszek Czuchajowski urodził się we Lwowie, wówczas jeszcze mieście ”Lwowskich Orląt”. Ojciec, Bolesław, wykładał tam na Uniwersytecie Jana Kazimierza ‘Prawo morskie i kolonialne’ matka, Maria, była studentką polonistyki. Jego edukację szkolną, już w Krakowie, przerwała okupacja w czasie której uczył się na ‘kompletach’, częściowo zaś sam, poświęcając szczególą uwagę historii literatury polskiej. Ojciec został rozstrzelany w Oświęcimiu, 3 lipca 1941 roku, jako ostatni przedwojenny prezydent Krakowa, on sam był zaś drużynowym w Szarych Szeregach (w zastępie razem m.i. z Tadeuszem Łomnickim) a potem w AK. Studia ukończył na Politechnice Sląskiej w Gliwicach, jako mgr.inż. chemik poczem podjął asystenturę na Akademii Górniczo Hutniczejw Krakowie, gdzie doktoryzował się w roku 1957 i habilitował w roku 1961. Po jednorocznym pobycie w University of Birmingham w charakterze stypendysty Brirish Council, otrzymał Katedrę Chemii Ogólnej w WSR w Krakowie, gdzie rozwinął ożywioną działalność naukową, m.in. promując kilku doktorów chemii na UJ, oraz działalność dydaktyczną. W roku 1971został kierownikiem Katedry Chemii Organicznej na Uniwersytecie Sląskim w Katowicach, gdzie, już jako profesor nadzwyczajny, był także przez pięć lat prorektorem, zaś po utworzeniu Solidarności – jej członkiem. Zamieszkiwał tam z żoną Zuzanną, którą poznał jeszcze jako studentkę WSR w Krakowie, wraz córkami Alicją, Joanną i Marią. Pod koniec1981 roku wszyscy przenieśli się do Stanów Zjednoczonych gdzie początkowo był profesorem chemii na Southern Illinois University, potem Kansas State University zaś od 1986 roku do chwili obecnej jest profesorem University of Idaho, w Moscow, Idaho. Jest promotorem kilkunastu doktorów chemii, autorem lub współautorem ponad 120 oryginalnych publikacji naukowych, z których ceni sobie szczególnie prace nad syntezą aminokwasów w wyładowaniach elektrycznych w gazach, zsyntetyzowanie nowych heterocyklofanów a także porfiryn z dołączonymi cyklofanami i nukleozydami. Utrzymuje, od roku 1990, stały kontakt ze środowiskiem krakowskim, od 2005 roku ma zaszczyt być członkiem zagranicznym Polskiej Akademii Umiejętności.
Do swoich szkolnych zainteresowań literaturą powrócił Leszek Czuchajowski wiele lat później gdy, już w Stanach Zjednoczonych, zaczął pisać poezję. Poczynając od 1988 roku publikuje kolejno wiele zbiorów wierszy w formie książek poetyckich, które przyniosły mu członkowstwo Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, oddziału w Krakowie, oraz International Society of Poets, przez które został nominowany ‘poetą roku 2000’. Aktualnie jest autorem 25. zbiorów wierszy w języku polskim oraz 6. zbiorów w języku angielskim, te ostatnie są dostępne czytelnikom w kilkudziesięciu amerykańskich bibliotekach uniweryteckich. W swojej twórczości, ceni sobie wielce pomocne kontakty z Wiesławem Pawłem Szymańskim, Józefem Baranem, Leszkiem Elektorowiczem, a także Bogusławem Żurakowskim, Marianem Pilotem i Stanisławem Srokowskim. Zmarł dnia 4 marca 2016 w Krakowie.

PUBLIKACJE
Wiesze na kilku strunach (Artex Publishing,1988), Moje niebo (Arcana, 1994), Dwie połowy czasu (Arcana, 1996), Gruszów i biały koń (Arcana, 1997), Eros chodzi po kampusie (Emilia, 1996), Idą zmartwychwstańcy, idą, (Arcana, 1998), Wszyscy moi aniołowie (Baran i Suszczyński, 1998), Imaginacje czasu owego (Baran i Suszczyński, 1998), Pani profesorka i diabły (Arcana, 2000), Uśmiechy milczenia (Miniatura, 1999), Moje zapatrzenia (Arcana, 2001), Jej portret (Nowy Swiat, 2001), I przyszły do mnie motyle (Swiatowid, 2001), Cząsteczki, kobiety, bogowie (SPP oraz Plus, 2001), Odczynianie ciemnosci (Nowy Swiat, 2002), Cisza i ty (Arcana, 2003), Wiersze wybrane (Nowy Swiat, 2003), A echa twoje sie toczą (Miniatura, 2004), Ach, ci trubadurzy (Księgarnia Akademicka, 2004), Wiersze o miłości (Arcana, 2004), Dwa głosy z Gruszowem w tle (Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 2005), My też! My też! (Księgarnia Akademicka, 2005), Rozwidy (Nowy Swiat, 2005), Liryki indiańskie (Arcana, 2005), Wołania dalekie i bliskie (Arcana, 2006), Piramidy, czary, pieśni (Nowy Swiat, 2006), O, nieodgadniony czasie (Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu, 2007), Perskie oko (Arcana, 2007), Wszyscy wpaniali.
W języku angielskim: Scattered Poems (AA, 1994), Eros Walks on the Campus (University of Idaho, 1997), Her Miniature (Arcana, 2000), Poems and Imaginations of my Days (Arcana, 2002), Diverse Are the Ways of Love (Arcana, 2004), Pharaohs, Women and All Others (Arcana, 2006)

PRYWATNIE
Dziś w nocy przyśnił mi się mój nauczyciel polskiego, machając dziennikiem krzyknął mi do ucha: ”Zawsze byłeś u mnie kiepski ale teraz to co innego, w poezji wszystko dozwolone, bez kropek, przecinków, nie wiadomo o co chodzi nie przejmuj się, nie szkodzi, pisz dalej a gdy będzie z tobą naprawdę źle to przyjdę i we śnie ugryzę cię w ucho, to będzie pierwsze ostrzeżenie!”.
Moja 15-to letnia Joasia mówi: ”Tato, czy wiesz. że one golą sobie tutaj nogi? O, to na pewno nie ja! – zaś na drugi dzień: ”Chyba spytam mamusię jak to się robi”, poczem do mnie: ”Nie przejmuj się tym co ci powiedziałem, że Sarę, no wiesz, tę co siedzi ze mną w ławce, zgwałciło kiedyś trzech murzynów, może ona tylko fantazjowała?”
Ja do studentów na początku wykładu w University of Idaho: wiem że moje nazwisko ”Czuchajowski” to najtrudniejsza część chemii organicznej, którą będę wam wykładał, ale to nie takie trudne, po prostu: ”chew”, no wiecie, tak jak się żuje gumę, potem ”hi” , to przecież mówicie kilka razy dziennie, ”off” – tak jak wykopać piłkę na początku meczu, a w końcu ”ski” – przecież jeździcie na nartach? Jak złożycie to wszystko razem to jestem właśnie ja: chew-hi-off-ski, prawda że nie trudne? Moje imię jest jednak łatwiejsze ”Leszek” ale mówcie do mnie poprostu ”Les”,. nie obrażę się o to! Głos z sali: ”Les, czy to prawda że piszesz poezje?” – Prawda, a co? – ”Bo ktoś mi powiedział iż napisałeś, że jakaś studentka cały twój wykład przekiwała nogą, i że to ci pomagało”. Prawda, różne rzeczy pomagają różnym ludziom!