Stowarzyszenie Pisarzy Polskich

Oddział Kraków
image
image
Adam ZIEMIANIN

Ukończył Studium Nauczycielskie, studiował filologię polską na UJ, ale studiów nie ukończył. W 1977 rozpoczął pracę jako dziennikarz w piśmie Kolejarz, następnie pisał dla gazety Echo Krakowa (do 1997). Był dziennikarzem Gazety Krakowskiej. Znany jest jako autor tekstów do piosenek śpiewanych przede wszystkim przez: Stare Dobre Małżeństwo i Krzysztofa Myszkowskiego. Sporadycznie po twórczość Ziemianina sięgali: Elżbieta Adamiak, Jacek Wójcicki, Wolna Grupa Bukowina, Rafał Nosal. W 2012r. po poezję Adama Ziemianina sięgnął Marek Andrzejewski z zespołu Federacja i do czterech jego wierszy napisał muzykę oraz umieścił na swojej solowej płycie”Elektryczny sweter”. W 2013r. zespół U Studni nagrał płytę,na której znalazło się 12 kompozycji Darka Czarnego do wierszy Adama Ziemianina.

Jego poezję rozpropagowały przede wszystkim liryczne utwory skomponowane i śpiewane przez Krzysztofa Myszkowskiego (SDM).

Debiutował w 1968 na łamach Życia Literackiego wierszem „Święty Jan z Kasiny Wielkiej”. W 1975 wydano pierwszym tomik Adama Ziemianina pt. „Wypogadza się nad naszym domem”. Przez Ryszarda Matuszewskiego został uznany za jeden z najciekawszych debiutów tego roku. Prace Adama Ziemianina tłumaczono m.in. na język angielski, niemiecki, rosyjski, włoski.

Jest laureatem Łódzkich Wiosen Poetyckich, konkursu im. Jana Śpiewaka. W lutym 2006 r., za tom poezji Makatki, a w kwietniu 2013 r. za wspomnieniową powieść Z nogi na nogę otrzymał Nagrodę Krakowska Książka Miesiąca przyznawaną przez Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie.