Stowarzyszenie Pisarzy Polskich

Oddział Kraków
image
image
Bożena BOBA-DYGA

Absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i uniwersyteckiej klasy humanistycznej o profilu łacińsko – greckim w I LO. Im. B. Nowodworskiego w Krakowie. Stypendystka Europejskiego Tempus Programm w Niemczech – Berlin oraz Deutsche Akademische Austausch Dienst Berlin/Erlangen Niemcy. Artystka polisensoryczna działająca równolegle na polu literatury, plastyki i muzyki.

Autorka dwóch tomików poezji wydanych w Polsce: Skrytka Sylvi von Sielberstein (I wyd 2003, II wyd. 2006 Oficyna Konfraterni Poetów, Kraków), oraz Kropla (2007, Wydawnictwo Signo, Kraków). Również za granicą ukazało się wydanie dwujęzycznego wyboru wierszy w przekładzie polsko-ukraińskim pt. Pisane Deszczem, ( 2008 wydawnictwo Nowij Lwiw, Lwów,) a także czterojęzycznego wyboru wierszy w przekładzie polsko-angielsko-niemiecko-francuskim pt. Spokój Śniegu, (2009 wydawnictwo Br@ndBook, Londyn). Drukowana była w almanachach m.in. Oficyna Konfraterni Poetów, Almanach Koła Młodych Stowarzyszenia Pisarzy Polskich O/Kraków, Almanach Ks. Tadeusz Jani. W 2004 roku została laureatką II nagrody na V Międzynarodowym Konkursie Literackim oraz zwyciężyła w turnieju jednego wiersza w Krakowie.

W przestrzeni plastyki tworzy montaże fotograficzno-literackie oraz zajmuje się konserwacją dzieł sztuki głównie architektury za co była nagradzana m.in. czterokrotnie Modernizacją Roku.

W działalności muzycznej sukcesem okazała się wydana w wydawnictwie paganini w 2008 roku pod patronatem polskiego radia i telewizji w Krakowie jej płyta z piosenka literacka do wierszy krakowskich poetów współczesnych i własnych z jej autorska muzyka pt. Koncert na wiersze, o której pisano pochlebne recenzje.

Bożena Boba- Dyga opowiada o książce „Koniec sezonu”

Wywiad w Polskim Radiu Rzeszów:

Film ze spotkania autorskiego Środy Literackie Książnicy Podlaskiej (24.02.2016)

Spotkanie w Domu Literatury w Warszawie

 

Rozmowy przy książkach – Małgorzata Lebda rozmawia z Bożeną Boba – Dygą, Kraków, maj 2012

Najnowsze wiersze – str. 14-15