Stowarzyszenie Pisarzy Polskich

Oddział Kraków
image
image
Elżbieta WOJNAROWSKA

ELŻBIETA WOJNAROWSKA

Urodzona 29.09.1953 w Jarocinie.

Absolwentka Wydziału Biologii UJ, doktor nauk przyrodniczych Instytutu Botaniki PAN w Krakowie. Ukończyła Wyższe Zawodowe Studium Scenariuszowe przy PWSFTviT w Łodzi w 1994 r.

Laureatka licznych ogólnopolskich konkursów literackich.

Laureatka nagrody Fundacji Młodego Kina oraz „Dialogu”, a także 1 miejsca w polskiej edycji międzynarodowego konkursu na scenariusz filmowy o nagrodę Hartley-Merrill, w 1995 r. za scenariusz filmu fabularnego pt. „Był kiedyś raj” ( druk. „Dialog” 1995 , nr 8, s. 24-79)

Opublikowała tomiki poetyckie : „Tyle we mnie kobiet, wyd. Oficyna Literacka, Kraków 1991

„Kosmogonia miłosna”, wyd. ZYSK i ska Poznań 2005

„Erotyki i inne wiersze” wyd. Podkarpacki Instytut Książki Marketingu, Rzeszów 2009

Autorka sztuki teatralnej pt. „Urodziny”, zrealizowanej dla Teatru Telewizji w 1995 r., reż. K. Nazar.

Autorka sztuki teatralnej dla dzieci pt. „ Kamienne niebo”, wyróż. w Ogólnopolskim konkursie na sztukę dla dzieci i młodzieży, Poznań 1997r.

Autorka sztuki teatralnej dla młodzieży pt. „Okularnica”, wyróż. w Ogólnopolskim konkursie na sztukę dla dzieci i młodzieży, Poznań 1998 r., zrealizowanej przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, Warszawa 2001r.

Autorka sztuki teatralnej pt. „Zawróceni” 1998r., zrealizowanej przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, Warszawa 2000 r. oraz w Teatrze 38 przy Klubie „Jaszczury” w Krakowie, Kraków 2006

Autorka scenariusza filmu telewizyjnego pt. „Pielgrzymka” zakupionego przez Dział Filmowy TP w 1994 r.

Autorka powieści pt. „Pajęczyna”, wyd. ASTRA, Kraków 1999 r.

Autorka powieści pt. „Anemony”, wyd. ZYSK i SKA, Poznań 2004 r.

Autorka powieści pt. „Niekochani” , wyd. ZYSK i Ska, Poznań 2005

Autorka powieści pt. „Wygnańcy raju” – wyd. ZYSK i Ska Poznań 2006

Opowiadanie pt. „Sonata księżycowa” w antologii „Nasze polskie Wigilie”, wyd. ZYSK i Ska Poznań 2006, s. 353-386

Autorka powieści dla młodzieży pt. „Okularnica” – wyd. Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu, Rzeszów 2007, oraz powtórne wydanie przez wydawnictwo WAM Kraków 2013

Autorka powieści dla dzieci pt. „Marzenia i gwiazdy” – wyd. Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu, Rzeszów 2007

Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2008 roku na napisanie powieści „Pod bezkresnym niebem” – powieść pt. „Pod bezkresnym niebem” – została wydana przez wyd. ZYSK i Ska, Poznań 2009.

Autorka baśni dla młodszych dzieci pt. „Sprzedawca Czasu”- wyd. WAM, Kraków 2012

Autorka książki dla starszych dzieci pt. „Złota Karawela” – wyd. WAM Kraków 2014

Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 2013 rok na napisanie powieści „Diabły” – powieść „Diabły” została wydana przez wydawnictwo WAM, Kraków 2014

Od 2003 roku należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich – oddział w Krakowie.

Pieśniarka. Śpiewa na swoich promocjach a także na wieczorach „Poezja i gwiazdy” organizowanych przez SPP w Krakowie, pieśni skomponowane przez m.in. przez Andrzeja Zaryckiego. Niegdyś przez dwa lata członkini Teatru STU, brała udział w spektaklach „Którego nie było” według wierszy R. Wojaczka w reż. W. Jasińskiego, oraz „Exodus” w reż. K. Jasińskiego. Współtworzyła Klub Piosenki „Przedsionek” pod opieką A. Jakubca, przy Klubie „Jaszczury”. Występowała też w Piwnicy pod Baranami, zapraszana przez Piotra Skrzyneckiego, który był jej artystycznym opiekunem.

Jest również dziennikarką, zrealizowała wiele programów dla telewizji internetowej ( wywiady z przedstawicielami kultury), od wielu lat drukuje również wywiady w miesięczniku „Kraków”. Prowadzi także cykliczne spotkania muzyczne i literackie w księgarni Matras w Rynku Głównym w Krakowie, jej gośćmi i rozmówcami byli m.in. Adam Zagajewski, Ryszard Krynicki, Ernest Bryll, Czesław Mozil, Krzysztof Piasecki, Krzysztof Jasiński, Zbigniew Wodecki, Andrzej Sikorowski, Grzegorz Turnau, Michał Zabłocki, Krzysztof Lisowski, Stanisław Stabro, Ewa Lipska, Roma Ligocka, Andrzej Stasiuk i wielu innych.

 

wyroznienie_e_wojnarowska