Dnia 28 października o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Pawilonu Wyspiańskiego odbyła się uroczystość wręczenia medali „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
Odznaczeni zostali:
Józef Baran
Stanisław Stabro
Krzysztof Lisowski
Gabriela Matuszek
Beata Szymańska – Aleksandrowicz
Elżbieta Zechenter- Spławińska
Adam Ziemianin

Medale wręczył Prezydent Jacek Majchrowski.

Miłosz Biedrzycki​ odczytał list z podziękowaniami w imieniu Prezesa – Michała Zabłockiego. W imieniu nagrodzonych zabrała głos Gabriela Matuszek. Poniżej treść listu oraz przemówienia.

Kraków, 28.10.2015

Szanowny Panie Prezydencie, Drodzy Laureaci, Szanowni Państwo!

Niestety obowiązki prywatne zmusiły mnie do wyjazdu i nie mogę wziąć udziału w uroczystości, na której całemu naszemu środowisku i mnie osobiście bardzo zależało. Chciałbym przede wszystkim serdecznie podziękować panu prezydentowi Jackowi Majchrowskiemu za ochocze przyjęcie propozycji wręczenia medali Gloria Artis siedmiu naszym członkom. Dzieje się to w momencie niezwykle istotnym dla losów literatury i sztuki Krakowa. Bardzo wiele obiecujemy sobie po nawiązanej kilka dni temu współpracy z nowomianowanym wiceprezydentem, panem Andrzejem Kuligiem. Jako przewodniczący Komisji Dialogu Obywatelskiego do Spraw Kultury, 21 października prowadziłem spotkanie, podczas którego usłyszeliśmy od pana wiceprezydenta bardzo ważne słowa. Kraków na nowo chce być dumny z własnych artystów. Chce chwalić się nimi tak, jak teraz chwali się zdolnościami organizacyjnymi i promocyjnym splendorem wielkich festiwali. Od lat bardzo na to liczymy. Mamy wielką nadzieję, że rzeczywiście idzie zmiana, która umożliwi nam, krakowskim twórcom literatury i innych sztuk, bardziej realne i namacalne uczestnictwo w kreowaniu ogólnopolskiego, europejskiego i światowego sukcesu Krakowa.

Gratuluję wszystkim odznaczonym, którzy w zmiennych warunkach politycznych i społecznych potrafili przez wiele lat mocno obstawać przy literaturze jako wartości, żyć nią, i służyć jej sobą, tak w wymiarze profesjonalnym, jak i społecznym, poprzez poświęcanie swojego czasu na rzecz wspólnej sprawy. Jak można by zdefiniować tę wspólną sprawę? Nie chodzi tu o wspólną sprawę samych pisarzy, ale o wspólną sprawę pisarzy i czytelników, którą dobrze streszcza nowe hasło Krakowskiej Biblioteki SPP na tegoroczne Targi Książki: „Piszemy się na wasze czytanie”. Będziemy się dalej pisać na czytanie, idąc drogą, którą wyznaczyli dzisiejsi laureaci.

Przy okazji chciałbym najserdeczniej podziękować pani Małgorzacie Jantos za zorganizowanie dzisiejszego spotkania. Cieszymy się, że w osobach Pani przewodniczącej Komisji Kultury i Pana wiceprezydenta ds. Kultury mamy sojuszników i przyjaciół. Postaramy się nie zmarnować tej koniunktury.

Wszystkich najserdeczniej pozdrawiam,

Michał Zabłocki
prezes zarządu krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich

 

Szanowny Panie Prezydencie, Pani Przewodnicząca, Dostojni Goście, Drodzy Państwo.

Poproszono mnie o zabranie głosu podczas dzisiejszej, jakże ważnej dla nas, uroczystości. Wypowiadam się zatem w imieniu odznaczonych twórców, środowiska literackiego, z którym jesteśmy związani, oraz własnym. Pragnę przede wszystkim podziękować Panu Prezydentowi za to, że znalazł czas, by spotkać się z nami i wręczyć medale przyznane przez Panią Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, której również za tę decyzję składamy podziękowanie.

Cieszymy się, że nasza praca w przestrzeni kultury polskiej została doceniona, co zobowiązuje nas do jeszcze większych starań, aby chronić i twórczo wzbogacać kulturowe dziedzictwo.

Dzisiejsza uroczystość to wzruszający moment w życiu każdego z nas, ale także wielki zaszczyt. Gloria Artis to ważne i piękne odznaczenie, niezmiernie się więc cieszymy, każdy z osobna i wszyscy razem, że aż siedmioro członków Stowarzyszenia Pisarzy Polskich zostało w taki sposób wyróżnionych. To znaczy, że nasze środowisko zostało docenione, że nie było marnym trudem, bezinteresowne niesienie kaganka kultury w czasach, kiedy od twórczości ważniejsza staje się konsumpcja (także literacka), a od tworzenia i ochrony dóbr kultury – spektakularne eventy.

Bo w tej beczce miodu, którą zostaliśmy dziś tak hojnie obdarowani, znalazłaby się łyżka, a może i chochla cierpkiego dziegciu. Ale ponieważ dolewają ją nie tu obecni, zostawmy temat na inną, bardziej odpowiednią okazję. Doznaliśmy wiele życzliwości ze strony Pana Prezydenta, ufamy zatem, że będzie możliwa poważna i merytoryczna dyskusja o życiu literatury nie tylko od święta, ale także na co dzień, i o sytuacji pisarzy w naszym królewskim mieście.

Mieście Literatury, które pojmujemy nie jako urzędniczy projekt, ale realną, ogromną twórczą potencję, którą nieustannie oferujemy i chcemy, aby ktoś zechciał na nią zwrócić uwagę i ją wykorzystać, także dla dobra i „glorii” naszego Miasta.

Jeszcze raz dziękujemy Panu Prezydentowi, że tym gestem Gloria Artis pokazał, że sprawa literatury nie jest Mu obojętna.

Chcielibyśmy także najserdeczniej podziękować pani Małgorzacie Jantos, przewodniczącej Komisji Kultury i Ochrony Zabytków Rady Miasta Krakowa, nie tylko za to, że zorganizowała to spotkanie. Ale przede wszystkim za to, że od lat jest Przyjacielem ludzi sztuki i zawsze stara się wspierać ich działania.

Pozwolę sobie na koniec podziękować jeszcze dwu osobom, z naszego Stowarzyszenia za ich wkład pracy, który naprawdę sobie cenimy: pani Dagmaro, droga Jadwigo – dziękujemy.

Szanowny Panie Prezydencie, Pani Przewodnicząca, Drodzy Państwo: niech chwała sztuki trwa, niech nie będzie tylko mgnieniem uroczystej chwili, ale realnością codziennego dnia.

Dziękujemy.

Gabriela Matuszek-Stec, 28 października 2015 r.