Janina Osewska – poetka, fotograf, pedagog, animatorka życia literackiego, regionoznawca. Ukończyła Politechnikę Białostocką oraz Podyplomowe Studia Pedagogiczne na Uniwersytecie Warszawskim i Podyplomowe Studium z zakresu informatyki na Politechnice Warszawskiej. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Opublikowała tomiki: W stronę ciszy (2003), Do czasu przyszłego (2007), Tamto (2015) oraz Niebieska chwila (2017). Jej wiersze były tłumaczone na język angielski, niemiecki, ukraiński, litewski, czeski, mongolski. Publikowała m. in. w pismach: „Topos”, „Borussia”, „Wiadomości Literackie”, „Gazeta Olsztyńska”, „Gazeta Współczesna”, „Azuria” (Australia), Tygodnik kulturalny” Šiaurės Atėnai” (Litwa), tygodnik „Literatūra ir menas” (Litwa), „Dziennik Polonii w Kanadzie”, portal internetowy „Polska – Kanada”, „Poems of the World” (USA), „World Poetry 2017” (Mongolia) oraz w antologiach i almanachach w Polsce i za granicą. Uczestniczyła w międzynarodowych festiwalach poezji w Polsce, USA , na Litwie, w Irlandii i w Mongolii. Była finalistką (shortlist) Stokestown International Poetry Prize w Irlandii (2015), stypendystką Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Burmistrza Miasta Augustowa w zakresie twórczości artystycznej oraz upowszechniania kultury i sztuki ( 2017), beneficjentką programu „Kultura polska na świecie” (2017). Wydała autorski album fotografii „okruchy” (2011), który był nominowany do tytułu „Najpiękniejsza książka roku 2011” w 52. Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek oraz do Athens Photo Festival (2015). Uczestniczyła w wystawach zbiorowych i miała ponad 20 wystaw indywidualnych. Urodziła się i mieszka w Augustowie. Więcej na www.osewska.pl

Spotkanie z Janiną Osewską w krakowskim oddziale Stowarzyszenia Pisarzy Polskich odbyło się 30 marca 2017 roku i dotyczyło tomu poezji „Tamto”, wyd. Fundacja Pogranicze, Sejny 2015. Spotkanie prowadziła Bożena Boba – Dyga.

WIERSZE JANINY OSEWSKIEJ

 

Rafał T. Czachorowski – ur. 1969 w Warszawie. Pisze wiersze i prozę, redaktor i wydawca. Jego wiersze i opowiadania ukazały się w prasie i antologiach również w tłumaczeniu na angielski, bułgarski, rosyjski i białoruski. Autor tomików poetyckich: Marzenia senne (1991), Taniec prokreacji (1994) i Powidoki (2013 i 2015) oraz zbiorów opowiadań Rodzaje zagrożeń (1992) i Czas jętki (2015). Założyciel, redaktor i wydawca PoeciPolscy.pl – działającej od 2010 roku witryny promującej poezję współczesną. W latach 2012-2017 prowadził cotygodniową, autorską, niezależną audycję radiową „Literacki wolny eter” w Radiu Wnet, obecnie zamieszcza audycje jako podcasty. W 2013 stypendysta Miasta Stołecznego Warszawy w dziedzinie upowszechniania kultury – cykl warsztatów literackich dla dzieci. Od 2013 prezes Fundacji Duży Format promującej literaturę i sztukę. Fundacja Duży Format jest organizatorem Festiwalu Dużego Formatu w Warszawie, Ogólnopolskiego Konkursu na Tomik Wierszy Duży Format oraz wydawnictwem publikującym książki współczesnej poezji i prozy.

Rafał T. Czachorowski gościł u nas 27 lutego 2018 roku. Podczas spotkania, które prowadziła Bożena Boba – Dyga zaprezentował swoje książki „Czas jętki i „Powidoki” oraz opowiedział o swoich doświadczeniach jako wydawcy i promotora literatury.

 UTWORY RAFAŁA T. CZACHOROWSKIEGO

 

Marek Czuku – ur. 19 czerwca 1960 r. w Łodzi, gdzie mieszka do tej pory. Z wykształcenia fizyk i polonista (Uniwersytet Łódzki). Ukończył również studia podyplomowe „Podstawy nauczania na odległość” (UŁ).

Wydał dotychczas dwanaście tomów poetyckich; ostatnio: Nietrwała kompozycja (2013), Igły i szpilki (2016). Debiut prasowy: 1985 (tygodnik „Odgłosy”); książkowy: 1989 (W naszym azylu). Oprócz wierszy pisze prozę, recenzje, szkice, felietony, piosenki oraz teksty publicystyczne. Publikował w wielu pismach literackich i kulturalnych, m.in. na łamach „Twórczości”, „Nowych Książek”, „Odry”, „Więzi”, „Akcentu”, „Kwartalnika Artystycznego”, „Toposu”, „Frazy”, „Nowej Dekady Krakowskiej”, „Tekstualiów”, „Wyspy”. Swoją twórczość prezentował w internecie, radiu i telewizji, a także za granicą (w USA, Kanadzie, Irlandii, Niemczech, Austrii, Szwecji, Francji, Belgii, Serbii oraz na Litwie). Tłumaczony na język angielski, niemiecki, szwedzki, hiszpański, rosyjski, czeski, serbski, chorwacki oraz hindi.

Pracował m.in. jako bibliotekarz, fizyk i dziennikarz. Prowadził też w domach kultury młodzieżowe koła i grupy literackie.

Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012). W 2013 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi obchodził jubileusz trzydziestolecia pracy twórczej.

Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (od 1992; w kadencji 2014-2017: członek Zarządu Głównego) oraz do Academia Europaea Sarbieviana.

Prowadzi literacki blog: http://www.wforma.eu/wedrowniczek-marka-czuku.html.

Marek Czuku odwiedził Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Krakowie 18 lutego 2016. Promował swój najnowszy tomik Igły i szpilki, Wydawnictwo FORMA, Szczecin-Bezrzecze 2016. Spotkanie prowadziła Bożena Boba – Dyga, która wraz z Maciejem Zimką jako Duet Quasi Una Fantasia wykonała piosenkę Płyńmy łodzią pamięci” , której autorem tekstu jest Marek Czuku.

WIERSZE MARKA CZUKU