STOWARZYSZENIE PISARZY POLSKICH ODDZIAŁ W KRAKOWIE
Zaprasza na spotkanie z

Brahą Rosenfeld

prowadzenie:

Bożena Boba- Dyga

czas i miejsce:

27 października, godz. 18.00

Salon Literacki SPP, ul. Kanonicza 7

Braha Rosenfeld – poetka, tłumacz, krytyk literacki – urodziła się 1946 r. w obozie przejściowym w Niemczech, jako Bronisława Feinburg – pierworodna córka ocalałych od zagłady rodziców. Rodzinka powróciła do Polski w poszukiwaniu krewnych. Nikt nie ocalał. W 1958 roku wyemigrowali do Izraela. Ukończyła studia na wydziale Filozoficznym Tel Awiwskiego Uniwersytetu. Studiowała także literaturę Hebrajską i Anglistykę. Jest mężatką, ma dwóch synów i 5 wnuków.

Pierwsze próby literackie poczęła jako nastolatka, już w Izraelu, w języku Polskim. Potem, nie posiadając żadnego języka zaniechała wszelkich prób pisarskich.

Dopiero w 1990 roku (spóźniony debiut) zaczęła publikować swoje pierwsze pisane po hebrajsku wiersze. Od tego czasu publikuje regularnie w prawie wszystkich pismach literackich które ukazują się w Izraelu. Oprócz własnej poezji, Braha Rosenfeld zajmuje się tłumaczeniem poezji, głównie z języka Polskiego, także pisze recenzje i eseje na tematy literackie-artystyczne-kulturowe. Organizuje i redaguje imprezy literackie, prowadzi warsztaty creative writing.

W roku 2003 została wybrana na przewodniczącą Stowarzyszenia Pisarzy Hebrajskich w Izraelu.

Uczestniczyła w kilku Festiwalach poetyckich i jej wiersze zostały przetłumaczone na Angielski, Francuski, Polski, Albański i Rumuński.

Wydała 4 zbiory wierszy : „Byłam dziewczyną ognia, byłam dziewczyną wody” (1994); „Sulamitka i człowiek ognia” (1998) wydany przy pomocy specjalnego funduszu Prezydenta Państwa . „Moja Matka Maluje”, odznaczona specjalna nagroda Fundacji dla Sztuk Pieknych im. Y. Rabinowitz w Tel Awiwie oraz Fundacji Yad Vashem w Jerozolimie ; „Genesis od nowa” zbiór wierszy nagrodzony pierwsza nagroda Stowarzyszenia Pisarzy Izraelskich (nie tylko hebrajskich). Obecnie ma przetłumaczony i przygotowany do druku wybór wierszy Anny Świrszczyńskiej oraz dwa własne zbiory wierszy, z których pierwszy „Plascz (Palto) Ciszy o Głębokich Kieszeniach” ma ukazać się wkrótce.