2.04.24 (wtorek) godz. 18:00 Salon Literacki SPP
STOWARZYSZENIE PISARZY POLSKICH ODDZIAŁ W KRAKOWIE
zaprasza na spotkanie z cyklu „Rozkręcamy Literacki Kraków”

Spotkanie z Adrianem Korlackim
Prowadzenie: Piotr Lamprecht

2 kwietnia 2024 (wtorek), godz. 18.00
Salon Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Kraków, ul. Kanonicza 7
Wydarzenie odbędzie się w siedzibie Stowarzyszenia, będzie też transmitowane online.


ADRIAN KORLACKI – urodzony w 1989 r. w Jaworznie. Poeta, fotograf, absolwent Krakowskich Szkół Artystycznych. Nakładem Instytutu Mikołowskiego im. Rafała Wojaczka ukazała się jego debiutancka książka poetycka pt: „Ćwiczenia na długich czasach” (IM, 2023). Mieszka w Nowej Hucie.

Blurb Marty Podgórnik:
„W debiutanckim tomie Adriana Korlackiego „Ćwiczenia na długich czasach” to właśnie wykształcona świadomość odrębności zgłębianego języka, a zarazem pokora wobec jego koniec końców niezgłębionej natury i rozlicznych struktur, grają pierwsze skrzypce. Jest bowiem Korlacki w swoich nowych wierszach równie zanurzony w literackiej tradycji, co do niej zdystansowany, równie obyty w bogactwie rozmaitych dykcji, lecz świadomie kontestujący oczywiste ścieżki, jakimi współczesna liryka polska w większości, często bezrefleksyjnie, podąża. Na wielu poziomach są to wiersze zanurzone w nurtach tak pozornie odległych jak liryka konfesji czy ośmielonej wyobraźni, autor nie stroni też od kulturowego a nawet popkulturowego rekwizytorium, by jednocześnie wydać się nie raz nie dwa klasycyzującym o’harystą (sic!). Wszystko to ułożone w przemyślaną opowieść, usianą błystkami wpadających w ucho fraz, kołyszącą regularnym rytmem, momentami wręcz kojącą, innym razem zaś – niepokojącą. Z pewnością niepoślednią rolę pełni w tych wierszach krajobraz; autor, urodzony w Jaworznie, od lat mieszkający w Krakowie, związany ze specyficznym spleenem tak Śląska jak Nowej Huty, za tło, a częstokroć i współbohatera kreślonych historii obiera owiane mgiełką nostalgii postindustrialne, księżycowe pejzaże, jakby zza okna miarowo sunącego pociągu. W powodzi nowych książek poetyckich, autorek i autorów starszych i młodszych, z której wyłania się pewien obraz poezji polskiej today, ten głos brzmi czysto i osobno, zaskakująco dojrzale, znajomo, lecz autentycznie i świeżo, niczym żwawy kontrapunkt wobec udeptanych, nazbyt łatwych ścieżek. Spójność, konsekwencja i odważna powściągliwość czyni tę propozycję nie tylko interesującą, ale na mapie współczesnej polskiej liryki ważną i w dobie dyskusji nad jej losami po prostu potrzebną.”

Piotr LAMPRECHT
(ur. 1983 we Wrocławiu) – polski duchowny, augustianin, poeta, sekretarz Polskiej Prowincji Zakonu Świętego Augustyna, wikariusz w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krakowie. Tłumaczony na język węgierski (tł. Gábor Zsille) i ukraiński (tł. Jurij Zawadski).

Twórczość:
„Dyspensa”, Kraków 2008
„Ewangelia gruzu”, Kraków 2015
„Pudełko”, Kraków 2019
„Światło przy granicy”, Wrocław 2020
„Fabryka Papieru”, Katowice 2021
„?? ?????”, Tarnopol 2022
Publikacje w edycjach zbiorowych:
„Kiedy Ty mówisz Odra” Wybór tekstów o rzece, Wrocław 2020
„24/02/2022” Antologia dla Ukrainy: Wiersze, Kraków 2022