12.03.24 (wtorek) godz. 18:00 Salon Literacki SPP
STOWARZYSZENIE PISARZY POLSKICH ODDZIAŁ W KRAKOWIE
zaprasza na spotkanie z cyklu „Rozkręcamy Literacki Kraków”

Spotkanie z Apolonią Ptak
Prowadzenie: Michał Piętniewicz

12 marca 2024 (wtorek), godz. 18.00
Salon Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Kraków, ul. Kanonicza 7
Wydarzenie odbędzie się w siedzibie Stowarzyszenia, będzie też transmitowane online


Apolonia Ptak – prozaiczka, reportażystka, poetka, emerytowana nauczycielka, od roku 2001 członkini SPP.
Urodzona 16.08.1933 r. w Jankówce. Debiutowała w „Kulturze”. Uprawia rzadki obec-nie gatunek prozy myśliwskiej. W reportażach opisuje powojenne walki zbrojnego podziemia z UB.

Prywatnie: Malarka krajobrazów i portretów. Członkini Koła Łowieckiego. Niestrudzona wędrowniczka leśnych ostępów i górskich szlaków. Zgodnie z zamiłowaniami i poglądami należy także do Związku Zawodowego „Solidarność Nauczycieli”, Komitetu Opieki nad Kopcem J.Piłsudskiego i Klubu Gazety Polskiej.

Michał Piętniewicz – ur. 1984 r. w Tarnowie. Doktor nauk humanistycznych UJ w zakresie literaturoznawstwa. W latach 2019 – 2020 adiunkt na stanowisku badawczym w Katedrze Badań Filologicznych Wschód-Zachód Uniwersytetu w Białymstoku. Wydał arkusz poetycki „Oddział otwarty” jako nagrodę w projekcie „Połów”(Debiuty) (Biuro Literackie, 2008), tomik poetycki „Odpoczynek po niczym” (Miniatura, 2011), zbiór opowiadań „Tarnowskie baśnie i mity” (Miniatura, 2012), tom poetycki „Na oścież”, (Zeszyty Literackie, 2014), tom poetycki „Obiecane miejsce” (Topos, 2018), „Lektury z biblioteki osiedlowej” (Krakowska Biblioteka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Kraków 2018), „Między mitem a kiczem. O prozie Brunona Schulza” (wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2020).

Publikował artykuły, szkice o literaturze oraz wiersze w: Dekadzie Literackiej, Arcanach, Arkadii, Nowym czasie , Metaforze, Fragile,, Nowej Dekadzie Krakowskiej, Frondzie, Odrze, Akcencie, Miesięczniku Kraków, Ha!arcie, Wyspie, Kontekstach Kultury, Zeszytach Literackich, Twórczości, Pamiętniku Literackim, Bibliotekarzu Podlaskim, Rewirach, Toposie, w Przystani Biura Literackiego, w internetowej Szafie, Nowej Dekadzie Online, w E-Tygodniku Literacko-Artystycznym Pisarze.pl (stały współpracownik). Redaktor kwartalnika literacko-artystycznego Metafora w roku 2012.

Wyróżniany w kilku konkursach poetyckich, między innymi im. Zbigniewa Dominiaka „Moje świata widzenie”, czy w konkursie im. Witolda Gombrowicza „Przeciw poetom”. Stypendysta Prezydenta m. Krakowa w dziedzinie literatury w roku 2012 oraz Fundacji Grazella w roku 2017. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2019.

Prowadził zajęcia na UJ w Krakowie i PWSZ w Tarnowie z przedmiotów: literatura współczesna, historia oraz teoria filmu i warsztaty krytyczne. Tłumaczony na język rumuński oraz włoski. Prowadził przez dwa lata cykl wykładów dla Domu Kultury Podgórze w Krakowie o polskiej poezji. Oprócz tego współpracował ze Śródmiejskim Ośrodkiem Kultury w Krakowie, Fundacją Urwany Film oraz Radiem Kraków. Obecnie współpracuje z Biblioteką Kraków (od dwóch lat) – w ramach tej działalności mówi wykłady i prowadzi warsztaty poetyckie oraz spotkania z różnymi poetami, pisarzami, ludźmi kultury. Opiekun Koła Młodych przy Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich Oddział w Krakowie. Przez pewien czas sekretarz grantu „Obrazy Boga w literaturze polskiej” oraz jego uczestnik. Prowadzi również cykl spotkań z pisarzami i ludźmi kultury w Antykwariacie Abecadło w Krakowie. Od niemal roku prowadzi swój kanał na Youtube o książkach „Lektury z biblioteki osiedlowej”. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.